פורום   לוח פלסטיקס   מידע שימושי   תערוכות וארועים   חומרי גלם פלסטיק   מאמרים מקצועיים   חדשות וחידושים   אינדקס חברות 
 
 

חומרים תרמוסטים >> פקס - PEX

פקס - PEX

תרמופלסטיק פוליאתילן, פולימר רווי יכול לעבור צילוב על ידי באמצעים פיזיקליים או כימיים.
צילוב מוגדר כמבנה פולימרי תלת מימדי מרושת המקושר באמצעות קשרים בין שרשרות הפלימר. במצב מבנה מסוג זה אין אפשרות ההתיך או למוסס את הפולימר.

התוצאה של מבנה מהסוג הנל במיאה לקבלת התכונות הבאות:
- עמידות תרמית מצויינת.
- עמידות כימית גבוהה.
- עמידות מצויינת בפני שפשוף ושריטות.
- עמידות בפני בתפתחות סדק איטי (SCG).
- עמידות בפני התפתחות סדק מהיר (RCP).
- עמידות לאורך תקופה מאוד ארוכה.

שימושים של  PEX
השילוב בין תכונות שמציג ה – PEX נותן אפשריות רבות ביישום ה – PEX במגוון רחב של שימושים. עמידות בפני טמפרטורה גבוהה בשילוב עם עמידות גבוהה בפני כימיקלים ועמידות למשך תקופה ארוכה ביססו את ה – PEX במוצרי צנרת למערכות מים קרים חמים ביתיות תעשיתיות וצינורות לתשתיות.
צנרת PEX אידיאלית להתקנה תת-רצפתית לישומים כדוגמת הסקה, ומערכות להספקת מים חמים.

בהתסבב על הרקורד המצויין של מערכות צינורות ה – PEX הפרוסה בארופה, בצפון אמריקה ובמקומות נוספים בעולם ובנוסף על יכולתו של ה – PEX במערכות צנרת סניטרית למים חמים קרים, קיימת עליה ברמת ההתעניינות ובפוטנציאל הקיים במגוון השימישים בהם ניתן להפיק תועלת מהתכונות והביצועים היחודיים של ה – PEX. בעקבות הביצועים שתארו בהם מתאפיין ה – PEX זהו הזדמניות נוספות לשימושים באפליקציות הבאות:

- דרישות תובעניות יותר בשיטות התקנה חלוקה והספקת מים וגז, כדוגמת החלפת קווים ושיטות התקנה נוספות.
- חימום אזורי.
- צנרת תעשיתית.
- שימושים בכריה וחציבה.

טכנולגית הצילוב
פוליאתילן יכול לעבור צילוב באמצעות מספר טכנולגיות. כל השיטות כוללות בתוכם קשרים בין השרשרות המאפיינות את ה - PE הסטנדרטי.
שיטות הצילוב המרכזיות הקימות בתעשיית ה – PEX לצנרת מוצגות להלן:
- צילוב בעזרת פרוקסידים (PEXa) .
- צילוב עי הקרנה (PEXc).
- צילוב בעזרת סילאנים (PEXb).

צילוב בשיטת הפרוקסידים
צילוב באמצעות פרוקסידים בטמפרטורה גבוהה הינה השיטה המבוססת ביותרבייצור צנרת. תהליך הפרוקסידים תלוי בהתפרקות הפרוקסיד תחת השפעת החום לצורך הווצרות רדיקל אשר באופן מסודר מזיז אטום מימן מהשרשרת ה – PE ויותר קשר C – C. חשוב להדגיש שראקצית הצילוב מתבצעת בטמפרטורה שמעל לטמפרטורת ההתכה של הפולימר, לפיכך הפולימר מותך ועובר לפאזה אמורפית האופן מלא.
שלב הקירור, האחוז של קשרי הצילוב מעקב במידת מה את תהליך ההתגבשות בחומר בתלות ברכוז שלהם. מכך נובע שרמת קשרי צילוב צפופה מניבה דרגת גבישיות נמוכה, צפיפות נמוכה ובדרך כלל מעלה את גמישות החומר.
צילוב בפרוקסיד של צנרת מפוליאתילן בעל צפיפות גבוהה שואף לתת מענה במוצרים טכניים בעלי דרישות לביצועים גבוהים ולהתמודד עם שילוב של טמפרטורות גבוהות ולחץ למשך תקופה ארוכה, בתנאי מים חמים ושימישים תעשיתיים.

\

ציור מס' 1: צילוב בעזרת פרוקסיד.

 צילוב בשיטת הקרנה
צילוב של פוליאתילן באמצעות הקרנה הינה השיטה הוותיקה ביותר להצלבת הפוליאתילן. תהליך ההקרנה גורם לגריעה של אטום המימן ועיצוב של מקרורדיקל המשלים מבנה מצולב של פחמן פחמן. התהליך מלווה בתנועה מהירה של אלקטרונים ובתנאי טמפרטורה של מתחת לנקודת טמפרורת ההתגבשות, לרוב מתקיים ברמה של 10 ל –20 Mard.
תהליך צילוב זה נעשה במצב של חומר במצב מוצק כאשר קשרי הצילוב הראשוניים מתהווים באזורים האמורפיים כתוצאה של המבנה הגבישי, גודל הגבישים נשאר ללא שינוי. לפיכך, הצפיפות של קשרי הצילוב שנצרו בתהליך ההקרנה בפוליאתילן אינם משתנים במצב רגיל.
תהליך הצילוב בהקרנה מתבצע בשני שלבים, הראשון כולל תהליך אקסטרוזיה רגיל של חומר תרמופלסטי לצורך עיצוב המוצר, לדוגמא אקסטרוזיה של צינור ובהמשך שלב הצילוב בהקרנה של צינור במצב מוצק.
צילוב בהקרנה של צינורות מתבצע באופן נורמלי עם מאיץ, קצב הצילוב נקבע בהתאמה. יכולת החדירה של הקרן מוגבלת בהתאם למידות הצינור.

\


ציור מס' 2 : צילוב בשיטת הקרנה.


צילוב בעזרת סילאנים
טכנולגית הצילוב בעזרת סילאנים משלבת בתוכה בשלב הראשון גרפט של מונומר וייניל סילאן עם קבוצת הפוליאתילן בסיוע פרוקסיד המשמש כחוליה להתחלת התהליך.
הסיאלן הינו חומר רגיש הדורש אחסנה באזור יבש עד לשלב הייצור, בנוסף לכך זמן האחסנה מוגבל בזמן. גרפט הסילאן הינו בעל מבנה ( Si - OR ), קבוצות הגרפט מעורבבים עם קאטאליסט מסטרבאצ' ביחס של 95:5 משלב זה התערובת מוכנה לתהליך ייצור ועיצוב המוצר.
שלב הצילוב מתחיל בסיום תהליך עיצוב המוצר, בשלב זה כולל בתוכו נוכחות של מולקולת מים, הידרוליזה עיבוי והתהוות הצילוב במבנה של (Si - O - Si) נקודות הצילוב נוצרות בין שרשרות הפוליאתילן, פעולת הצילוב מתרחשת כאשר החומר במצב מוצק. תהליך הצילוב עשוי להתמשך מספר שעות עד לסיום פעולת הצילוב.

\

ציור מס' 3 : צילוב בשיטת הסילאנים.

הזרקה
אקסטרוזיה
ניפוח
תרמופורמינג
רוטציה
משתמש:
סיסמא:
הרשם חינם !
 
לפרסום ידיעות , מאמרים ותוכן חדשותי אחר בלבד לחץ כאן

לפרסום מודעות בלוח פלסטיקס לחץ כאן
כח אדם
מיכון וציוד
חומרי גלם
מוצרים
שירותים
הזדמנויות
עסקיות
 
דף הבית |  אודות |  מפת האתר |  צור קשר |  תנאי שימוש