פורום   לוח פלסטיקס   מידע שימושי   תערוכות וארועים   חומרי גלם פלסטיק   מאמרים מקצועיים   חדשות וחידושים   אינדקס חברות 
 
 

דבקים >> אפוקסי - Epoxy

אפוקסי - Epoxy
אפוקסי סונתז לראשונה בשנת - 1934 על ידי פ. שאלק שגילה גם כן את הניילון - 6 . ראקצית הצילוב נעשתה על ידי פ.קאסטאן והאפוקסי יצא בתור מוצר מוגמר לשוק במלחמת העולם השניה.
אפוקסי מזוהה אם קבוצת הפולימרים ששרשרתם מוארכת בצילוב באמצעות ריאקציה של קבוצות האפוקסי ביחד עם קבוצת המצלבים, כאשר הריאקציה שמתרחשת לקבלה היא ראקצית SN-2.
לרוב האפוקסי מגיע כחומר שלא ניתן להתיכו- תרמוסטי, אך ניתן ליצור אותו כך שיהיה לינארי ובעל משקל מולקולרי גבוהה הניתן להתכה-תרמופלסטי . אפוקסי תרמוסטי במהותו הוא חומר פולארי, מכאן הוא קולט לתוכו חומרים פולאריים אחרים (קרמיים, מתכות) ו-"מסתדר טוב עם כולם". במבנה פולימר האפוקסי יש קבוצות אפוקסידי (epoxide) או קבוצות אוקסירניות (oxirane) שהם קבוצות טבעתיות. אפוקסי ניתן בחלק אחד המגיע מוקפא לפני השימוש או כמערכת בעלת שני חלקים לערבוב. ישנם פורמולציות של אפוקסי לצילוב בטמפרטורת חדר, אך צילוב בטמפרטורות גבוהות אופייני יותר, יעיל, מהיר ויחד עם זאת ומקנה תכונות פיסיקליות טובות יותר.
ייצור האפוקסי הינו תהליך המורכב מכמה שלבים כמו כן, ניתן לייצרו בווריציות שונות ומגוונות, לרוב החומר הסופי מגיע בשני חלקים, כאשר החלק הראשון הוא שרף האפוקסי והחלק השני הם המצלבים.
בתחילת תהליך פילמור האפוקסי, ישנה ריאקציה בין מולקולת ה -BISPHENOL-A המוכרת ביותר, כאשר קימות גם אופציות לשימוש במולקולות אחרות למולקולת ה - EPICHLOHYDRIN לקבלת ה - DGEBA 
בנוכחות בסיס (NaOH) ליחידה החוזרת ולמשקל המולקולרי חשיבות רבה, יחסי הערבוב בין 
ה - BISPHENOL-A ל -EPICHLOHYDRIN  הוא המפתח לתכונות החומר ככל ש - n (היחידה החוזרת) 
המסיסות עולה . 
האפוקסי מנצל סוגים שונים של מצלבים (curing agents) כמו: אמינים ארומטיים, אנהידרידים, חומצות קרבוקסיליות, פנול נובולק, ושרפי אמינו. סוגי המצלבים השונים, הם המשפיעים על המבנה והחומר הסופי שיתקבל, קיים מגוון רחב מאוד של אפשריות לתפירת חומר בעל מבנה ותכונות נדרשות .
החומר המצלב קובע את מהירות הצילוב , הטמפרטורה בה יתבצע הצילוב וגם את רמת הצילוב שתווצר בסוף. 
פעולת המכניזם של כל מערכת הצילוב שבסופה נוצר האפוקסי הינה בעלת חשיבות אדירה עם המצלבים, קבוצות הקצה וה - OH הם המפתח לפונקציונליות של החומרים המגיבים, מהסיבה שדרכם מתבצעת ראקצית החיבור של הקשרים וכך נוצר בעצם האפוקסי, כאשר הנוקלאופיל טוב יותר הוא בעל יותר קבוצות קצה פונקציונליות, כך יהיו יותר נקודות צילוב , על מנת שיתבצע צילוב חייבים להיות לפחות שתי קבוצות פונקציונליות.
באופן כללי כאשר המצלבים הם ליניארים ודו פונקציונלים, התארכות המולקולה תוריד את הקשיחות ותעלה את הגמישות, ככל שיהיו יותר קבוצות פונקציונליות רמת הצילוב תגדל וההתכווצות הנפחית גם כן תגדל, טבעות פניליות-ארומטיות יגרמו למניעת כיווצים וכמו כן יגדילו את העמידות התרמית, טבעות רוויות נותנות גמישות, אך מאבדות את העמידות התרמית.
הפרעות סטריות על הקבוצות הפונקציונליות יעלו את טמפרטורת הצילוב. אמינים הם המצלבים הידועים והנפוצים ביותר המגיבים עם הקצה ועם ה - OH. בשלב הפרפולימרים הפונקציונליים מתרחשת ראקצית הצילוב אשר מתרחשת על ידי הוספת די אמינים, קבוצות האמין מתחברות אל קבוצת הקצה באפוקסי באמצעות זוג אלקטרונים הנמצא על קבוצת האמין.
הפעולה חוזרת על עצמה 'כתגובת שרשרת' שכן ישנם עוד פרפולימרים של אפוקסי שמתחברים עם דיאנימים ריאקציות שונות, על ידי  כך נוצרת מולקולה גדולה מצולבת המכילה את כולם יחדיו להרכבת הפולימר. 

סוגי שימושים
דבקים, צפויים ועוד...
צפיפות 1.2
התארכות מתיחה בכניעה 60
התארכות בשבר 5
מודול מתיחה 2.6
הולכת חום 0.2
פקטור דיסיפציה 1 MHz 0.005
ספיגת מים 0.1
הזרקה
אקסטרוזיה
ניפוח
תרמופורמינג
רוטציה
משתמש:
סיסמא:
הרשם חינם !
 
לפרסום ידיעות , מאמרים ותוכן חדשותי אחר בלבד לחץ כאן

לפרסום מודעות בלוח פלסטיקס לחץ כאן
כח אדם
מיכון וציוד
חומרי גלם
מוצרים
שירותים
הזדמנויות
עסקיות
 
דף הבית |  אודות |  מפת האתר |  צור קשר |  תנאי שימוש